Мапа втраченої культурної спадщини Одеси ARCH F6

Мапа втраченої культурної спадщини Одеси ARCH F6

Стаття оновлена 16.08.2021

У проєкту ARCH F6, назва якого означає “save architecture”, є місія — зберегти одеські будівлі, які більше не входять до реєстру місцевих архітектурних пам’яток. У період з 2007 по 2010 цілих 150 старовинних будівель було виключено з офіційного реєстру пам’яток культурної спадщини Одеси. Це означає, що такі будівлі більше не охороняються законом, а їх реконструкція, реставрація та навіть знесення – не контролюються.

У пошуці методів збереження архітектури України, зокрема вигляду улюбленої Одеси, народився проєкт ARCH F6. Наші цілі — просування цифрових методів для збереження культурної спадщини. Починаємо ми з Одеси тому, що тут найбільше будівель знаходиться під загрозою знесення або руйнування.

У 2000-х роках частина одеських пам’яток була виведена з реєстру пам’ятників архітектури. Зараз під загрозою зникнення перебувають майже 140 будівель, які були виведені з реєстру, ставши не підлягають реконструкції та реставрації, тобто, згідно із законом, переставши представляти історичну цінність.

Деякі з будівель ще збереглися, наприклад Будинок Гуровича, споруда 1-ої половини 19-го століття, Прибутковий будинок Полєтаєва на Преображенській та Прибутковий будинок Єлизаветинської на Жуковського. А деякий вже зруйновані, такі як Готель Імперіал ‘на Дерибасівській.

Ідея в основі проєкту ARCH F6

Ми ж, своєю чергою, хочемо зафіксувати їх, зробити 3D моделі цих будівель, і створити цифровий паспорт фасаду однієї з будівель, як зразок для використання в Одесі та інших містах. Таким чином ми створимо інструмент діалогу міських структур з підрядниками та контролю громадськості при реконструкції та реставрації.

Ми хочемо залучити людей, які захоплюються фотографією, які зможуть поділитися фотографіями, відео або аерознімання як матеріалів для сканування і самі взяти участь в фотопленер. Ми хочемо залучити волонтерів, які допоможуть розібрати історичні архіви й довести історичну цінність цих будівель. Допомогти в цьому зможуть і звичайні жителі Одеси.

Ми розмістимо для загального доступу карту, де будуть відзначені споруди, які в період 2007 року були виведені з реєстру пам’ятників архітектури й залишилися без охоронного статусу. Досить буде додати актуальну інформацію про будівлю, здійснюючи прогулянку по Одесі, відповівши на три прості запитання в формі за посиланням. Трохи витраченого вами часу внесе неоцінимий внесок в збереження вигляду Одеси.

Після первинного збору інформації стануть зрозумілі найбільш пріоритетні будівлі та ми почнемо проводити фотопленер по скануванню регулярно. Брати участь в фотопленер може будь-який охочий навчитися сканування і допомогти у випадку екстреної цифрової консервації.

На основі зібраних і оброблених фото, ми створимо спільну базу засканованих споруд і розробимо відкритий приклад цифрового паспорта фасаду на прикладі одного з будинків. Такий паспорт можна буде застосовувати для точної реставрації, реконструкції та навіть відновлення зруйнованих будівель і сприяти збереженню історичного вигляду міста в цілому.

Спробуйте самі: мапа ARCH F6 опублікована

З мобільного доступна мапа з геолокацією

Гуляйте Одесою, щоб допомогти ARCH F6 зберегти колишні пам’ятки архітектури! Зазирніть у мапу. Якщо поруч з вами є колишня пам’ятка архітектури — клацніть на неї на мапі. Ліворуч ви побачите назву, адресу будівлі та посилання на форму. Перейдіть за посиланням та дайте відповідь на три простих запитання. Додайте додаткові фотографії будівлі у Фейсбук чи Інстаграм та відмітьте @pixelatedrealities #archf6 з геотегом.

Натиснувши на смартфоні «Перегляд у повноекранному режимі» (відзначено зеленим на картинці), ви можете шукати будівлі на карті, складати маршрут до кожного з них і бачити, де ви перебуваєте стосовно міток на мапі.

Спасибі та пам’ятайте: щоб зберегти архітектуру, не потрібно бути архітектором!

Odesa Quest: активуємо молодь поволонтерити за спадщину

Протягом проєкту прості одесити надсилали нам матеріали та дослідження з мапи. Але аби активізувати процес та швидко зібрати велику кількість даних потрібна додаткова мотивація. А що може більше мотивувати ніж загадка?

У одну з жовтневих субот 2017 року пройшов Odessa quest, під час якого, завдяки нашим партнерам Ukrainian Volunteer Service, учасники зібрали інформацію про 54 будівлі. У нас вже була інформація ще по 19 будівлях зі списку, квест допоміг в інтерактивній формі провести дослідження по 5 маршрутах. Кожна команда пройшла близько чотирьох кілометрів для досягнення цієї мети, зібрала фото об’єктів і розгадала загадкову історію вбивства) Всі дівчата та хлопці молодці та добре впоралися із завданням.

Станом на 2018 рік у нас є інформація по 73 будівлях зі списку #ARCHF6. Це означає, що можна провести невеликий проміжний підсумок нашої інвентаризації. Тепер наша команда знає, що після втрати охоронного статусу точно збереглося 55 будівель, багато з них у досить поганому стані. 18 вже зруйновані та ще 58 будівель треба досліджувати. Мапа знаходиться в загальному доступі й кожен охочий може взяти участь у проєкті.

Список Штербуль досі косить пам’ятки

Список Наталії Штербуль для об’єктів культурної спадщини став вироком. Заступниця управління охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації з 1995 року і начальниця з березня 2001 по 17-го березня 2014 року вона створила прецедент по виключенню одеських пам’яток архітектури з охоронюваних державою об’єктів культурної спадщини.
Жертвами цього процесу стали вже відомі одеситам та українцям з останніх будівельних скандалів:

  • готель “Імперіал” на Дерибасівській;
  • будинок Тарнопольського (будівля військкомату Приморського району);
  • комплекс пивного заводу Санценбахера на Гагаріна;
  • дача Докса, яка для Піксельованих реальностей стала одним з перших визначних проєктів по цифровому збереженню зруйнованої пам’ятки;
  • котеджі селища “Самопоміч” на 5-й Фонтану (колишній санаторій, а потім територія школи “АСТР”)
  • типографія Фесенка, яку ми засканували та виклали у вільний доступ у 2020 році
  • Рішельєвській театр
    Зрозуміло, до втрати пам’ятників причетна не тільки Штербуль. Але саме її підпис в силу займаної посади був вирішальним.

Проєкт ARCH F6 завершився у 2018 році. Результатом його стала мапа, де ви можете побачити відмічені зеленим ще збережені пам’ятки. Червоні не були перевірені протягом проєкту і поки що позначені, як втрачені. Мапа дозволяє задуматися — чи справді ці пам’ятки більше не потребують захисту, чи все ж є шанс повернути їх під крило держави? Ви можете самі ознайомитися із повним списком будівель у “Списку Штербуль” та зробити висновки прогулюючись маршрутом ARCH F6.